Léčba chronických ran pomocí mebrány z placent

Humpolecká léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) zkouší v Česku nový postup léčení chronických ran, kupříkladu bércových vředů a proleženin. Jde o léčbu založenou na využití regenerativních vlastností lidských tkání a buněk. Na rány je přikládána amniová membrána, což je velmi tenká blána získaná z placenty. Tento postup se v tuzemské praxi zatím využívá jen v očním lékařství, kupříkladu při poleptání oka, řekla dnes ČTK Dagmar Hrůzová, vedoucí výzkumného týmu Národního centra tkání a buněk.

Národní centrum se zabývá možnostmi využití amniové membrány několik let, nyní se snaží otevřít dveře jejímu využívání při léčbě chronických kožních defektů. „Slibujeme si od toho, že části lidí pomůžeme zhojit rány, které se zatím nehojily,“ řekla Hrůzová. Uvedla, že podle klinických dat ze zahraničí se při aplikaci amniové membrány zhojí do 12 týdnů 60 až 90 procent chronických ran. Výsledky v očním lékařství, kde se v ČR tento postup používá od roku 2000, jsou podle Hrůzové výborné. Další možnosti využití vidí v chirurgii a v neurochirurgii.

Amniovou membránu odborníci získávají z placent, které matky po porodu věnují pro využití na léčebné účely. Tuto zatím jinak drahou léčbu chronických ran umožní pacientům humpolecké LDN dar Nadačního fondu regenerativní medicíny. Získaných 300.000 korun pokryje náklady na léčbu pro deset až 15 pacientů, kteří jsou o tomto postupu informováni. „Intenzivně je chceme sledovat tři měsíce,“ uvedla Hrůzová. Odborníci z centra pak budou ještě rok zjišťovat, jestli se pacientům problémy nevracejí. Výsledky jim pomohou optimalizovat léčebný postup.

Národní centrum tkání a buněk je inovativní biotechnologická společnost, zdravotnické zařízení, výrobce léčiv moderní terapie a tkáňové zařízení. Čtvrtinu akcií této společnosti drží ministerstvo zdravotnictví, zbývající patří privátní firmě PrimeCell Therapeutics.

Link na tiskovou zprávu ČTK: