Miroslav Kaman

Určitě každý si vzpomene na esenbáka z Pelíšků, který na přednášce ve škole vypráví o akci na záškodnického diverzanta na motorce. Jeho představitel se jmenuje Miroslav Kaman, přezdívaný také jako král malých rolí. K herectví se však dostal až v padesáti letech.

Narodil se v Jihlavě do již početné rodiny s šesti sourozenci. Společně s rodiči bydleli ve velkém selském stavení v Rosicích u Jihlavy. Na dětství vzpomíná s láskou. I přesto, že museli hodně pracovat okolo stavení a starat se o dobytek, užili si i spoustu radosti. Vzpomíná například jak ve stodole se sourozenci stavěli bunkry ze slámy. Krásné zážitky má z fotbalových utkání, kde hrály děti proti dospělým.

Vystudoval hornickou školu pro dobývání uhlí a po škole pracoval v Karviné jako horník. Práce byla těžká a náročná. V těžkých podmínkách se mu během zaměstnání stal úraz a v tu chvíli jeho kariéra horníka skončila, protože musel podstoupit náročnou operaci s páteří. Poté se vrátil zpátky na Vysočinu.

Jako závozník mlékárenské cisterny svážel mléko ze zemědělských družstev na Telčsku. Zde však onemocněl tuberkulózou a nastoupil do Plicní léčebny na Buchtův kopec.

Po několikaměsíční úspěšné léčbě se vrátil domů a pracoval jako vychovatel v ústavu sociální péče pro dospělé Těchobuz. Zde se seznámil se svojí budoucí manželkou. Po narození syna se přestěhovali do Humpolce. Našel si práci jako vrátný v humpoleckém Sukně. Manželství bohužel nevydrželo, a tak se po rozvodu odstěhoval do Prahy. Zde si vyzkoušel ještě několik zaměstnání, a po mnoha účastech na různých konkurzech začal účinkovat jako komparsista ve filmu. Stal se hercem a živil se už pouze natáčením.

Svojí první roli si zahrál v roce 1997 ve filmu Poslední koncert a v seriálu Zdivočelá země. Od té doby účinkoval ve filmech Pelíšky, Horem pádem, Oběti a vrazi, Bony a klid 2, a v dalších filmech a TV seriálech a reklamách. Čtyři roky uváděl stand up show Na stojáka.

Během života prodělal několik operací a rehabilitačních a lázeňských pobytů. Nyní je hospitalizován na lůžku následné péče ve Vysočinských nemocnicích v Humpolci. Po poslední operaci by se rád rychle zrehabilitoval, doléčil a vrátil se domů k synovi.